Co znamená když se řekne osobní rozvoj? Jaké přínosy může mít osobní rozvoj a pozitivní myšlení na člověka? Čeho lze dosáhnout? O tom je další díl seriálu o osobním rozvoji.
Celé dva týdny jsem přemýšlel, jak celý koncept osobního rozvoje pojmout, aby byl pro čtenáře zajímavý a hlavně přínosný. Je potřeba tedy začít úplně od začátku a uvědomit si, co je osobní rozvoj.
Osobní rozvoj můžeme rozdělit do dvou kategorií:
- Nevědomý osobní rozvoj
- Vědomý osobní rozvoj
Nevědomý osobní rozvoj známe všichni, ale většinou si ho ani neuvědomujeme. Už od narození se rozvíjíme. Učíme se chodit, mluvit, samostatně jíst, od přírody jsme zvídaví tvorové a svou zvídavostí získáváme nové zkušenosti atd.
Tento nevědomý osobní rozvoj je ovlivněn mnoha vnějšími vlivy, jako například výchova rodičů, prostředí ve kterém žijeme, působení ostatních lidí, se kterými jsme v kontaktu.
Oproti tomu vědomý osobní rozvoj je ten, který si plně uvědomujeme a dokážeme ho řídit. Dokážeme určovat a ovlivňovat jakým směrem se bude tento rozvoj ubírat, to znamená, jakým směrem se budeme ubírat MY jako jedinečná osobnost.
Tímto vědomým osobním rozvojem se zabývám. Jako autor článků, ve kterých vyjadřuji své názory a poznatky, se snažím být učitelem, ale zároveň jsem stále pilným žákem. Toto si uvědomuji a vidím v tom obrovskou výhodu. Proč? Člověk se učí a vyvíjí po celý svůj život, od narození až do své smrti. Když si to uvědomíte, dokážete to i ovlivnit. Dokážete ovlivnit to, co chcete, čeho chcete dosáhnout, můžete jít za svým snem a dosáhnout tak úspěchu.
Ještě loni (2011) jsem na tom byl úplně jinak. Špatně jsem zvládal řešení osobních problémů, byl jsem ve stresu, prožíval deprese a nechával se jími pohlcovat, což vedlo k dalším negativním projevům v mém chování. Svým chováním jsem negativně působil na ostatní, což vedlo k přetrhání některých sociálních vazeb a vzniknul tak kolotoč „všechno se se*e, nic se mi nedaří a život stojí za h*vno.“
Aby pak člověk mohl vystoupit z toho rozjetého kolotoče, musí nastat nějaký zlom, nějaký podnět, který ho nakopne, aby si řekl „STOP! Takhle to dál nejde…“ Takový zlom nastal i u mě, pomohl mi uvědomit si, že to, jak žiju, není to, jak chci žít. Toto uvědomění si mě teď posouvá dál, nakopne mě ráno z postele, abych mohl jít za tím, co chci a těšit se z přítomnosti lidí a věcí kolem sebe. Dělám jen malé a pomalé krůčky, ale o to více si je mohu uvědomovat a těšit se z každé pozitivní změny, která nastane a posune mě někam dál.
Co je tedy cílem osobního rozvoje? Myslím, že je to naprosto individuální, ale podstata je v tom být šťastný a cítit se dobře. Každý člověk má možnost ovlivnit svůj život. Každý má v sobě určitý potenciál, kterým může naplnit svůj život láskou, štěstím, přátelstvím, penězi, partnerskými vztahy atd. Nazval bych to souhrně osobním bohatstvím. Takže vědomý osobní rozvoj vede k osobnímu bohatství. Je ale na každém z nás, jaký životní styl si utvoříme.
Důležitým krokem k tomu, být o něco šťastnější je pozitivní myšlení. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že přeprogramovat mozek, aby myslel pozitivně není nic jednoduchého a rozhodně to není krátkodobá záležitost. Proto téma pozitivního myšlení bude obsahem příštího dílu.