Jak zacházet s penězi?

Další prnízeVítejte u pokračování předchozího článku o penězích. Jak zacházet s penězi a jak ušetřit? Ukážu vám model, který používám já.

V minulém článku jsem se zmiňoval o tom, jak získat peníze. Z mého pohledu nejčastějším způsobem je klasické zaměstnání. Je mnoho kritiků tohoto způsobu, hovořících o nesvobodě zaměstnanců, o tom, že prací v zaměstnání nelze zbohatnout, o potlačování svobodného myšlení a jiných věcech. Tito lidé preferují podnikání jako způsob výdělku. Mají možná pravdu, ale jak jsem již napsal minule, představte si svět samých podnikatelů a žádných zaměstnanců, jak by takový svět mohl fungovat?

Nemohl! Nedokážu si to představit. Takže jsem zastáncem zaměstnání jako jednoho ze zdrojů příjmu. Je samozřejmě dobré mít „pojistku“, klidně i více, aby člověk nebyl závislý pouze na penězích ze zaměstnání.

Tím se dostávám k tomu, co mě naučil můj táta…

Vždycky říkal, že každý člověk by si měl odkládat 10% ze svých příjmů, bez ohledu na to, kolik vydělává. Nezáleží na tom, jestli je to 8.000 nebo 30.000 jakékoliv měny.

Když jsem nad tím hlouběji přemýšlel, zjistil jsem jednoduchou matematikou fakt, že tímto způsobem za 10 měsíců naspoříme na 1 měsíc bez příjmů, při zachování našich standardů. Je to však pouhá teorie, v praxi nám inflace užírá každý den malý kousek našich úspor. V současné době (2013) je inflace kolem 3%, to znamená, že když mám 1000 Kč, tak za rok bude mít bez zhodnocení při takové inflaci hodnotu jen 970 Kč. Jak tomu zabránit? Způsobů je několik.

Nejvýhodnější, ale zároveň nejrizikovější jsou dle mého názoru investice. Investujete volné prostředky např. do akcií, do podílových fondů, do zlata apod.

Dalším, měně výhodným, ale jistějším způsobem je ukládání volných prostředků na spořící účet, či termínovaný vklad. Peníze se vám úročí sice nižším úrokem, než je inflace, ale alespoň částečně sníží její dopad.

A teď jak to dělám já…

Po mnoha kopancích, které jsem v životě udělal (zadlužování se apod.), mi došlo, že způsob jakým zacházím s penězi není ten správný. Částečně jsem si vzal příklad z toho, co tvrdil táta a trochu to vylepšil.

5% z platu ukládám na spořící účet jako rezervu pro případ náhlé ztráty zaměstnání nebo výrazného poklesu příjmu z důvodu nemoci.

5% z platu ukládám na jiný spořící účet pro případ nečekaných výdajů typu „rozbitá pračka“ apod.

5% z platu jde na pasivní příjem (akcie, fondy, nebo cokoli, co generuje další příjem jako pasivní. Zde záleží na mém momentálním rozhodnutí podle situace na trhu. Těchto 5% lze investovat i do stavebního spoření, které vám ovšem vygeneruje zisk až za 6 let, ale je to jistější způsob než například investice do akcií.

5% z platu investuji do zlata. Proč zrovna zlato? Zlato má svou hodnotu, která s jeho ubýváním stále roste. Zároveň není závislé na politické situaci, na měně apod. V případě krachu čehokoli lze zlatem platit kdekoli na světě. Těchto 5% do zlata je pro případ nejvyšší katastrofy typu znárodnění úspor, pád měny, krach ekonomiky, hladomor apod. Mluvím tady o nákupu fyzického investičního zlata nejvyšší ryzosti, v žádném případě nenakupujte zlato jako cenné papíry na burze. Jediné zlato, které opravdu vlastníte, je to, které fyzicky držíte v ruce!

Takže suma sumárum to máme 20% z platu. Ano, je to o 100% více než tátův model. Zdá se vám to hodně? Tak se zamyslete, kolik každý měsíc utratíte za bydlení a zálohy za energie… Nebo zkuste přemýšlet, zda 2.000 z každých 10.000 platu je hodně oproti tomu, kolik měsíčně utratíte za zbytečnosti…

Co si myslíte o tomto článku? Můžete zanechat komentář nebo prezentovat vlastní způsob hospodaření s penězi…