Můj první příspěvek aneb “Jak jsem tvořil blog”

BlogDlouho jsem přemýšlel o tom, že bych si založil vlastní blog. Místo, kde budu moci vyjádřit své názory, zkušenosti a dojmy. Možností se naskýtalo hned několik.

Nejdřív mě napadlo využít služeb některého z portálů k tomu přímo určených. Mezi ně patří například Blog.cz nebo Blogger.com. Obě tyto služby mají pro mne jednu obrovskou nevýhodu a tou je vložená reklama třetích stran. Předností ovšem je, že můžete publikovat během pár minut, které zabere samotná registrace a nepotřebujete žádné programátorské znalosti.

Já chtěl ale něco jiného, něco osobitého a hlavně zdarma. Tak jsem začal zkoumat další možnosti. Nejdříve jsem si zvolil kritéria, co od blogu vlastně očekávám a jak by měl vypadat. Šlo mi o to, abych blog mohl provozovat na vlastní doméně a bez reklam třetích stran, což jak vidíte se mi povedlo. Reklamy zde sice jsou, ale příjem z nich je můj a díky tomuto příjmu mohu financovat provoz webu, tj. vlastní doménu, připojení k internetu, kvalitní webhosting aj.

Začal jsem se zajímat o redakční systémy. Na internetu je jich spousta. Od placených až po ty zdarma. Vždy, když je něco zadarmo, hledám v tom nějaký háček, ale v podstatě jsem žádný nenašel. Kvalitních systémů zdarma s velkou komunitní podporou je dostatek, takže kupovat si redakční systém mi přijde jako házení peněz do kanálu.

Mezi nejznámější redakční systémy patří například WordPress, Joomla! a Drupal. Přečetl jsem spoustu recenzí na tyto tři systémy, zkoumal jejich možnosti a funkce a po pečlivém zhodnocení mi nejlépe vyhovoval jednoznačně WordPress. Jednoduchá administrace v češtině, spousta profi funkcí a originálních šablon, to mě přesvědčilo. Další výhodou je to, že systém má obrovskou uživatelskou základnu , je zdarma a stále se vyvíjí a vylepšuje.

Samozřejmě i Joomla nebo Drupal jsou výborné systémy. Při výběru si musíte položit zásadní otázky: „Jaký web budu tvořit?“ „Jaké funkce budu potřebovat?“ „Budu web tvořit sám nebo nás bude spolupracovat více?“…

U Joomly může být nevýhodou málo šablon dostupných zdarma. U Drupalu zase to, že hodně pluginů je placených a je, zdá se mi, zbytečně složitý pro běžného uživatele. Na druhou stranu pro člověka znalého skýtá Drupal téměř neomezené možnosti.

Nevýhodou by pro někoho rovněž mohlo být , že k instalaci redakčního systému na vlastní hosting, potřebujete již mírné technické znalosti. Například to, jak vytvořit databázi v MySQL, kde se pak budou ukládat vytvořené příspěvky. Návodů na internetu, jak na to, je mnoho a v podstatě to zvládne i naprostý začátečník.

Pokud jde o mně, jsem se systémem WordPress spokojený a mohu doporučit.