Krátké zamyšlení nad penězi, kde se berou, jak je získat, využít a udržet. Několik tipů, jak s penězi zacházet a jak si vytvořit rezervy pro horší časy. To vše se dočtete v následujícím článku.
O penězích toho bylo řečeno už mnoho. Peníze hýbou světem a nejspíš nikdo si bez nich nedokáže svůj život představit. Jsou však opravdu tak důležité nebo je lidé jen přeceňují?
Dovolte mi krátké zamyšlení…
Pro pochopení peněz je nutné ohlédnout se do historie. Proč vlastně peníze vzniky?
Již od pradávna spolu lidé obchodují. Každá výměna něčeho za něco s jiným člověkem je vlastně obchod. Obchodovalo se už v době kamenné, kdy lidé peníze neznali, formou výměny. Například kožešiny za nástroje, nástroje za maso apod. Takové obchody se časem stali nevýhodné.
Představte si, že máte kopu vajec a potřebujete třeba mléko. Jdete na výměnný trh a může nastat problém. Vy máte vejce, ale musíte najít někoho, kdo bude mít mléko a zároveň bude chtít vejce. Na trhu je jediný prodejce s mlékem, ten však chce maso, které nemáte. Musíte najít někoho s masem, kdo bude chtít vejce, vyměnit vejce za maso a pak maso za mléko… Vidíte tu složitost?
S přibývajícím množstvím obchodů se tento způsob obchodování stával složitým, zdlouhavým a nevýhodným. A tak přicházejí na scénu peníze, nejprve v podobě mincí z drahých kovů a později v papírové podobě. Detaily zde vynechám. Pokud se chcete zajímat o historii peněz více, tak doporučuji shlédnout šestidílný seriál Vzestup peněz, který jsem před pár měsíci sám viděl a myslím, že zpracování je dost kvalitní. Souvislosti pak pochopí i průměrně vycvičená opice. 🙂
Podstatné je, že peníze samy o sobě jsou jen kusem papíru nebo kovu. Hodnotu jim dodává teprve to, že jim lidé věří. Za svou práci v zaměstnání dostáváme peníze, ty nám budou k ničemu, pokud jim někdo jiný nebude také věřit a nebude je tedy chtít, tudíž si za ně nic nekoupíme.
V dnešní době už vlastně ani tolik nevěříme penězům, jako spíš pouhým číslům. Výplaty nám přijdou na účet v bance, vidíme jen čísla. U obchodníka zaplatíme platební kartou, zase jen čísla na papíře. Provedli jsme obchod, aniž bychom peníze drželi v ruce, nebo je alespoň viděli – pouze čísla…
Takže všeobecně si myslím, že peníze jsou poněkud přeceňované. Pokud by se zhroutil systém peněz, pak nám zůstanou jen bezcenné papírky a čísla v bance. Napadlo Vás někdy, že se to může stát? Co vám pak zbude? Z milionáře se stane žebrák a z chudého statkáře majícího jednu krávu a pár slepic, nebo z bezdomovce sbírajícího měď se rázem může stát milionář (s trochou nadsázky). 😉
Naučil jsem se vnímat peníze jako energii. Peníze jsou potřebné v dnešním světě a jsou fajn. Někdo říká, že peníze jsou zdrojem zla, ale nejsou to peníze samotné, je to o lidech, o tom k čemu peníze využívají. Proto si myslím, že peníze jsou dobré a mohou pomáhat. Samozřejmě ne ony samotné, ale jako prostředek.
Jak peníze získat a jak je zhodnotit?
Nejčastějším způsobem je klasické zaměstnání, výměna svého času za peníze. Někdo říká, že je to nejhorší způsob jak přijít k penězům, ale jak by to asi fungovalo, kdyby najednou každý podnikal a žádná firma neměla své zaměstnance? Kdo by pak dělal jejich práci?
Můžete nad tím, co jste teď přečetli, přemýšlet. Nebo nemusíte, je to na vás…